fbpx

ikona facebook facebook     ikona telefonu 61 867 40 50     ikona emailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wszystkie kolory wodoru

Z punktu widzenia polityki klimatycznej bardzo ważne jest pochodzenie, sposób wytwarzania wodoru i związana z tym emisja CO2. Im mniejsza emisja CO2, tym większe szanse na zastosowanie wodoru w energetyce.
 
 
Wszystkie kolory wodoru. 
Nasze zaangażowanie w technologię wodorową (LafEnergy) to również wiedza, którą chcielibyśmy się z podzielić.
Z punktu widzenia polityki klimatycznej bardzo ważne jest pochodzenie, sposób wytwarzania wodoru i związana z tym emisja CO2. Im mniejsza emisja CO2, tym większe szanse na zastosowanie wodoru w energetyce.
Polska jest jednym z większych światowych producentów wodoru (1 mln ton rocznie, podczas gdy całość globalnego rynku to ok. 70 mln ton). Wytwarzany w naszym kraju wodór pochodzi w całości ze źródeł kopalnych i jest tzw. wodorem szarym, który należy za pomocą odpowiedniej technologii "oczyścić" z metanu.
🟢 wodór zielony - wodór najbardziej pożądany do zastosowania w energetyce; otrzymujemy go w procesie elektrolizy wody przy wykorzystaniu energii z OZE czyli źródła nie obarczonego emisją CO2
🟣🔴 wodór fioletowy lub czerwony - produkcja wodoru w wyniku procesu elektrolizy (tak jak w zielonym), ale w elektrowniach jądrowych
🟡 wodór żółty - powstaje w procesie elektrolizy przy użyciu energii słonecznej
🔵 wodór niebieski - wodór produkowany z paliw kopalnych połączony w procesami wychwytywania CO2
🟤 wodór brązowy - wodór pozyskiwany w oparciu o paliwa kopalne: węgiel brunatny
⚫️ wodór czarny oraz szary - wodór pochodzący z przekształcania węgla kamiennego; wodór szary - został wytworzony przy pomocy metanu z paliwa kopalnego
⚪️ wodór biały - pochodzący z geologicznych źródeł naturalnych
💠 wodór turkusowy - wodór otrzymany w procesie pirolizy metanu lub w procesie przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych. Proces pirolizy prowadzony jest w atmosferze beztlenowej przy niewielkiej emisji CO2.
 
Rys: źródło - Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
 
 
 
 
 
 
 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.